
Jak dobrać karmę dla psa z alergią pokarmową?
Alergie pokarmowe u psów w obecnych czasach są coraz częstszym problemem. Objawy mogą być nieprzyjemne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego psa. Czy twój pies nadmiernie liże swoje łapy? Czy sprawia wrażenie, że cały czas swędzą go uszy lub całe ciało? Możliwe, że cierpi na alergie pokarmowe. Sprawdź, czym są i jak dobrać karmę dla psa z alergią pokarmową.
Spis treści:
⦁ Czym są alergie pokarmowe?
⦁ Objawy i oznaki alergii pokarmowych u psów
⦁ Częste przyczyny alergii pokarmowych u psów
⦁ Jak sprawdzić, czy pies ma alergię pokarmową?
⦁ Dieta u psów z alergią pokarmową
Czym są alergie pokarmowe?
Alergie pokarmowe to reakcje układu odpornościowego na niektóre składniki występujące w karmie i nietolerancja ich. Zazwyczaj alergie pokarmowe rozwijają się, gdy pies był wielokrotnie narażony na ten sam składnik przez dłuższy czas. Częsta rotacja źródeł białka i błonnika w diecie psa może pomóc zminimalizować występowanie alergii pokarmowych, ale lepszym sposobem jest znalezienie odpowiedniej karmy. Nietolerancje pokarmowe zwykle ujawniają się objawami żołądkowo-jelitowymi. Objawy żołądkowo-jelitowe u psów obejmują między innymi zmianę apetytu, zmiany stolca, utratę wagi i ból brzucha.
Objawy i oznaki alergii pokarmowych u psów
U psów objawy alergii pokarmowych często zaczynają się pojawiać, gdy pies kończy pierwszy rok życia. Chociaż dolegliwości mogą rozwijać się w każdym wieku.
Najczęstsze oznaki i objawy alergii pokarmowych u psów to:
⦁ swędzenie
⦁ czerwona podrażniona skóra
⦁ wysypka na uszach i łapach
⦁ gazy
⦁ wymioty
⦁ biegunka
Częste przyczyny alergii pokarmowych u psów
W wielu przypadkach złej jakości dieta przyczynia się do powstania alergii pokarmowej u psa. Niejednokrotnie karmy tzw. „marketowe” posiadające w swoim składzie uogólnioną postać „mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego„ mogą taką alergię wywoływać. Powodem jest zazwyczaj niska jakość takich składników i mało przejrzysty skład. Do składników alergennych zaliczamy kukurydzę, pszenicę, soję czy nabiał, jeśli zaś chodzi o mięso to najczęstszym alergenem bywa wołowina oraz kurczak. Alergia pokarmowa zazwyczaj pojawia się po kilku tygodniach spożywania przez psa tego samego pożywienia. Jest to wynik wysycenia się danego alergenu w organizmie i pojawieniu się reakcji alergicznej u psa np. świądu, czy nietolerancji pokarmowej.
Jak sprawdzić, czy pies ma alergię pokarmową?
Najlepszym sposobem, aby sprawdzić, czy Twój pies ma alergię pokarmową, jest rozmowa z weterynarzem. Lekarz najlepiej zna Twojego psa i może prawidłowo zdiagnozować ewentualne problemy. Po postawieniu diagnozy weterynarz może wprowadzić czworonoga na dietę eliminacyjną. Polega ona na karmieniu psa jednym rodzajem białka i jednym źródłem błonnika przez okres od 8 do 12 tygodni. Jeśli zauważysz w tym czasie, że objawy alergiczne Twojego psa nie pojawiają się ani nie powracają, to możesz stwierdzić, że nie jest on uczulony na ten rodzaj białka i możesz go bezpiecznie wprowadzić do diety swojego psa. Dla przykładu jeśli pies przez okres od 8 do 12 tygodni był karmiony karmą wyłącznie na bazie mięsa jagnięcego i batatów i nie wystąpiła reakcja alergiczna możesz założyć, że ten rodzaj mięsa jest bezpieczny i możesz go stosować u swojego podopiecznego.
Dieta u psów z alergią pokarmową
Diety u psów z alergią pokarmową powinny zawierać prosty i czytelny skład. Nie powinny zawierać potencjalnych źródeł alergenów jakimi są chociażby zboża. Najlepiej, aby były tworzone z jednego rodzaju białka i błonnika. Dobra karma dla psa z alergią pokarmową powinna być pełnoporcjowa czyli bogata w składniki odżywcze, które są precyzyjnie dobrane. Dzięki temu Twój pies będzie nie tylko zdrowy i szczęśliwy, ale również będzie prawidło się rozwijał.