Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Blog chmura tagów
Choroby stawów - przyczyny, zapobieganie
Choroby stawów - przyczyny, zapobieganie

Stawy są kluczowymi elementami ruchu dla psów, umożliwiając im poruszanie się i wykonywanie aktywności fizycznej. Jednak, ze względu na wiek, rasę i aktywność fizyczną, psy są narażone na różne problemy stawów, takie jak choroba zwyrodnieniowa czy dysplazja stawów biodrowych i łokciowych oraz kontuzje. W zachowaniu dobrej kondycji stawów i kości pomagają odpowiednia ilość aktywności fizycznej, różnego rodzaju suplementy oraz odpowiednia dieta.

 

 

Objawy problemów ze stawami

Objawy można zauważyć już na początku choroby. Pies może zacząć kuleć, aby odciążyć bolącą kończynę, może nie dawać dotknąć obolałego miejsca. Często wstaje nieporadnie i ociężale, co ewidentnie wskazuje na efekt bólu. Mogą wystąpić również problemy z wchodzeniem po schodach czy bieganiem. Na choroby zwyrodnieniowe stawów mogą cierpieć zarówno psy ras małych jak i i dużych, jednak te drugie są bardziej narażone, ponieważ ich duża masa obciąża stawy. Największe niebezpieczeństwo dla układu ruchu stwarza jednak otyłość. Nadmiarowe kilogramy stają się dodatkowym ciężarem dla stawów, zniechęcają psa do aktywności fizycznej, a tym samym do spadku jego kondycji. W efekcie mniej ruchu to mniejsza elastyczność stawów i ich zesztywnienie.

Choroby stawów u psów

Psy tak samo jak ludzie mogą cierpieć na różne dolegliwości związane ze stawami. Najpopularniejszą chorobą jest zwyrodnienie stawów (Osteoarthritis). Podczas tej choroby występują ubytki w chrząstce stawowej, rozpoczyna się stan zapalny. Ubytek chrząstki stawowej powoduje, że niechronione powierzchnie kości ścierają się ze sobą. Sprawia to psu ogromny ból, dlatego zmniejsza się jego ruch. Na zwyrodnienie stawów narażone są bardziej psy dużych ras, psy starsze lub otyłe. Również nadmierna aktywność fizyczna osłabia chrząstkę stawową i powoduje chorobę. 

Jak zapobiec problemom ze stawami?

Aby zapobiec problemom ze stawami, należy kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim należy kontrolować wagę psa, aby nie była zbyt wysoka. Równie istotny jest wysiłek fizyczny. Należy jednak pamiętać, aby nie był on nadmierny, ponieważ można wyrządzić krzywdę zwierzęciu zwłaszcza, jeśli już ma problemy ze stawami. Ruch należy wprowadzać stopniowo. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów wspierających stawy. W ich skład wchodzą m.in. glukozamina i chondroityna, a także czarci pazur, MSM czy kolagen. Dużą rolę odgrywa również prawidłowa dieta wzbogacona o dodatki, których działanie ma zbawienny wpływ na stawy. Najczęściej tymi dodatkami są glukozamina i chondroityna.

Z racji, iż niektóre rasy mają większe predyspozycje do problemów z układem ruchu, już w wieku szczenięcym można podawać im preparaty wspomagające stawy i kości. Jeśli jednak zauważalne są objawy choroby, należy udać się do weterynarza.

Czym są glukozamina i chondroityna?

Glukozamina występuje naturalnie w psim organizmie. Wytwarzana jest z glukozy i glutaminy. Glukozamina bierze udział w produkcji chrząstki stawowej. Wraz z wiekiem wydziela się jej coraz mniej, dlatego starsze psy mają często problemy ze stawami. Glukozamina zwiększa produkcję chrząstki stawowej, łagodzi ból stawów oraz stany zapalne. Chondroityna jest związkiem również naturalnie występującym w psim organizmie, lecz jej rolą jest utrzymanie elastyczności chrząstki. W połączeniu z glukozaminą, chondroityna działa łagodząco na ból i stany zapalne. 

Co to MSM i jakie ma działanie na psi organizm?

MSM - metylosulfonylometan lub dimetylosulfon - to związek siarki naturalnie obecny w psim organizmie. Poziom MSM wraz z wiekiem spada, dlatego ważna jest jego suplementacja. Wpływa na regenerację tkanki chrzęstnej po urazach, odbudowuje ją, pomaga w walce z bólami stawów. MSM podnosi również odporność organizmu. MSM występuje naturalnie m.in. w owocach morza, soi, warzywach i owocach, jednak przy już istniejących problemach stawowych bardziej skuteczne będą preparaty skoncentrowane.

Czym jest czarci pazur i jak wpływa na psie stawy?

Czarci pazur to potoczna nazwa rośliny Harpagophytum procumbens bogata m.in. w flawonoidy i fitosterole. Stosowany jest wspomagająco w przypadku dolegliwości związanych z układem kostno-stawowym, gdzie wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jego dodatkową funkcją jest poprawa apetytu i usprawnienie trawienia.

Zapobieganie chorobom stawów

Poza podawaniem odpowiednich preparatów istnieją jeszcze inne sposoby na zapobieganie chorobom stawów. Dobrym kierunkiem będą regularne badania krwi, co dwa lata można profilaktycznie wykonywać prześwietlenia stawów, aby kontrolować ich stan i czy nie rozwija się żaden stan zapalny. Należy zachować odpowiednią ilość ruchu oraz zbilansowaną dietę. U młodych psów nie są wskazane sporty wymagające dużego wysiłku, takie jak agility, ponieważ zbyt młody organizm może zostać szybko przeciążony.

Podsumowanie

Choroby stawów bywają bardzo uciążliwe, można im natomiast zapobiegać. Jeśli pies już cierpi na jakiekolwiek schorzenie, można mu pomóc, podając różnego rodzaju preparaty wspomagające aparat ruchu a także stosować fizjoterapię. Dzięki podjęciu odpowiednich działań, można zapewnić psu bezbolesne funkcjonowanie i radość z aktywności fizycznej.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Dostawa Dinner) już od 199,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl